En basit haliyle tanımlamak gerekirse, kullanıcı deneyimi bir kullanıcıya internet mağazanızda sunduğunuz tüm deneyimin toplamıdır. Görsel, işitsel, estetik, kullanılabilirlik, ticareti ve aynı zamanda müşterinizin satış sonrasında yaşadığı tüm deneyimi kapsamaktadır. Bu herşeyi kapsayan bir olgudur ve bir kullanıcının mağazanızda nasıl ‘hissettiğini’, ‘düşündüğünü’ ve ‘davrandığını’ belirlemektedir. Kullanıcı deneyimini optimize etmek kesin bir bilim değildir fakat sanat ile bilimin karışımından oluşmaktadır. Tüm web siteleri için geçerli olan herşeyi kapsayan bir formül yoktur. İş yaptığınız endüstriye ve hedeflediğiniz pazarlama kitlesine son derece bağımlıdır.

Mağazalarında anlamlı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için her mağaza sahibinin karşılaşması gereken bir çok belirgin mücadele bulunmaktadır. Bunlar en ince ayrıntılara dikkat edilmesini gerektirmektedir.

Mağazanızın nasıl bir imaj oluşturduğunu ve yansıttığını anlamak için, öncelikle sunduğunuz bütün kullanıcı deneyimini belirli noktalara indirgemeniz gerekmektedir. Örnek olarak;

  • Bir kullanıcı sitenize girdiğinde ilk kapıldığı izlenim nedir?
  • Kullanıcılar ürün arama kutusuna birşeyler yazdığında ne ile karşılaşıyorlar?
  • Kullanıcılar kayıt olduklarında, abone olduklarında veya sipariş verdiklerinde e-posta kutularında ne ile karşılaşıyorlar?
  • Kullanıcılarınızı bir aksiyon aldıklarında nasıl tebrik ediyorsunuz?
  • Bir kullanıcı ‘Tedarik edilemeyen’ bir ürün sayfasına girdiğinde ne oluyor?
  • Bir kullanıcı mağazanızda bulunmayan bir ürünü aradığında ne oluyor?
  • Üye olmak isteyen bir kullanıcı ne kadar zorlanıyor?
  • Sipariş verebilmek için ne kadar bilginin verilmesi gerekiyor?
  • Siteniz ziyaretçisine nasıl güven aşılıyor?
  • Müşteri siparişini zamanında alacağına nasıl ikna ediliyor?

Bunlar gibi binlerce ayrıntı, mağazanızın imajını olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Bu gibi noktaların her biri ile ilgilenmek ve gerekliyse çözümlemek, e-ticaret işinizi büyütmenin en hızlı ve kesin yoludur.

Çoğu e-ticaret mağazası (özellikle küçük ve orta büyüklükteki girişimler) orta düzeyde bir teknoloji, estetik ve kullanılabilirlik ile oluşturulur ve Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ilerleyen süreçlerde ilgilenilmek üzere göz ardı edilir.

E-Ticaret sektöründe özelleşmiş bir danışmanlık firması olarak, kaliteli bir kod ve son teknoloji IT altyapısı üzerine kurulmuş fakat anlamlı ve akılda kalıcı bir Kullanıcı Deneyimi sunamayan birçok mağaza ile karşılaştık. Bu durum kullanıcıların mağazaları ziyaret etmesine ve alışveriş yapmayı bırakın göz açık kapayana kadar siteden çıkmasına sebep olmaktadır. Bu durum kullanıcıların mağazanıza dair tüm anılarının silinmesi ile birlikte, sitenizi daha önceden ziyaret ettiklerini bile unutmalarına sebep olmaktadır.

Bu mağazalar gibi, sizinde kullanıcı üzerinde bir etki bırakmak için şansınız olacak, fakat başarısız olursanız kullanıcının sitenize giriş yaptıktan sonraki 15 saniye içinde sitenizden ayrılacağından emin olabilirsiniz. Bu ani kayıplar mağazanızı  geliştirmek ve pazarlamak için harcadığınız paranın ROI oranını düşürecektir.

Bu durumun oluşmasının sebebi basittir. Çoğu zaman mağazanın geliştirilmesi sürecinde dikkatin büyük çoğunluğu mağazanın kurulmasına harcanmaktadır. Tasarımcıların tasarım yaptığı, yazılımcıların işlevsellik ile uğraştığı, testerların hata giderdiği, editörlerin içerik girmeye çabaladığı bu süreçte neredeyse hiçbir pozisyondaki personel bütük bir kullanıcı deneyimini oluşturmaya fokuslanmamaktadır. Elbette, sıfırdan oluşturulmuş bir web sitesi kullanıcının gereksinimlerini dikkate almalıdır fakat bilinçli bir şekilde eşsiz bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için yatırım yapmak ilk tasarım, geliştirme ve pazarlama adımlarında göz ardı edilmemelidir.

Mağazanızın Dönüşüm Oranı’nı iyileştirmek için,  geliştirme süreçlerinde atlamış olabileceğiniz noktaları belirlemek ve çözümlemek için beraber çalışmaktan mutluluk duyarız. Mağazanıza özel olarak iyileştirilmesi gereken noktalarda yapılması gereken işleri, kolay anlaşılır ve gerçekleştirilebilir yollarla sınıflandırarak belirtiyoruz ve çözümün teşhis edilmesi ve çözümün uygulanması için yaşayacağınız zorlukları minimuma indiriyoruz. Eğer bu deneyimden faydalanmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.